• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ahgvocabulary
  • https://twitter.com/ahgenglish

Türkiyede İngilizce Eğitimi

-Türkiyede İngilizce Eğitimi-

Öncelikle kendimi tanıtarak başlayım yazıma. Ben Ahmet Haşim GARBETOĞLU, Gümüşhane Kelkit Deredolu İlköğretim okulunda  İngilizce Öğretmeniyim. Burası görev yaptığım ikinci okul. Daha önce Siirt Aydınlar İkizbağlar İlköğretim okulunda görev yaptım. Birbirinden farklı iki il, iki okul.

                Bu yazı sitede yazdığım en uzun sayfa olur herhalde, ben şimdiden söyleyim de sonra kızmayın bana. Türkiyede İngilizce eğitiminin yetersiz oluşu, İngilizce Öğretmenlerindeki eksikliğe, yetersizliğie bağlanır. Olabilir; yetersiz öğretmenler de vardır; ama şahsi görüşüm üniversite bitiren bir İngilizce öğretmeni ne kadar yetersiz olursa olsun ilköğretimde rahatlıkla ders anlatabilir. Lisede belki ilk yılında zorlanır;ama ikinci yılında yine rahatlıkla bu işi başaracaktır.

                Türkiye İngilizce eğitiminde dünyada son sıralardaymış. Hiç düşündünüz mü acaba neden son sıralarda? İngilizce Öğretmenlerimiz yetersiz(!) bunu biliyoruz, diğer nedenlere bakalım beden bu kadar geride olabiliriz. Önceleri öğretmenlerini suçlayan devletimiz, bakmış ki dünyada çoğu ülkede İngilizce eğitimi kreşlerde, ana sınıfında başlıyor, biz de ise 4. Sınıfta, bunu bir eksiklik olarak gören bakanlığımız bir adım atıyor ve İngilizce eğitimini ikinci sınıfa kadar indiriyor. Hayırlısı olsun. İngilizce eğitimini erken yaşa çektik mi? Evet çektik. Doğru yere mi çektik? Tabi ki hayır daha da erken yaşa çekmemiz lazım. İngilizceyi ders olarak değil oyun olarak vermemiz lazım. 5 yaşındakinin öğrenmesiyle 10 yaşındaki çocuğun öğrenmesi bir değil. What is your name? How are you? İki basit soru. Siirtte 5 yıl İngilizce dersi alan 8. Sınıf öğrencilerime 40 dakkada öğretemediğim soru kalıbını 5 yaşındaki yeğenime hemen öğretince anladım İngilizcenin erken yaşta başlaması gerektiğini.

                Türkiyede İngilizce Eğitimi, eğitim sistemi. Hepiniz bilirsiniz Türkiyede SBS diye bir şey var. Bu yıl sonmuş, kalkacakmış. Hayırlısı SBS kalkar BBS, O kalkar SSS gelir gelir de gelir. Haftada 4 saat dersimiz var iki haftada 8 saat eder ve 8 saatte bir ünite bitirmemiz gerekiyor. Ünitelerde belli kazanımlar var, kitap diyor ki öğrenciye “like &don’t like” kalıbını öğret. Bunun dışında kitap diyor ki çocuk I(ben), ice-cream(dondurma) kelimelerini biliyor. Evet öğretirim diyorsun “like & don’t like” ne var bu işte ama çocuk ne ice –cream biliyor ne de I. Hangi birini öğreteceksin. Baştan alsan olmuyor, kitap yetişmiyor, SBS diye bir dert seni arkandan kovalıyor, denemelerde düşük yapsan olmuyor, kştabın dediğini yapıyorsun çocuğun eski konularını bildiğini varsayıyorsun, bu sefer çocuk anlamıyor çünkü bilmiyor, o ne yapsın. Başka bir şekilde anlatayım. Örneklemde 7. Sınıf var. Siirtte ilk yılım 7. Sınıf öğrencilerine STS( Seviye Tespit Sınavı) yaptım. Bakayım dedim öğrenciler 4.5.6. sınıfta neler öğrenmişler. Sınıf ortalaması 100 üzerinden 30 çıkıyor. O da iki- üç öğrenci ortalamayı yükseltmiş. Öğrenciler adını yazamıyor. Tamam, şu ana kadar sorun yok, öğret, işin ne, öğretmen değil misin?

Öğret de, ne öğreteyim, sıfırdan mı başlayım, yoksa 7. Sınıf kitabından mı. Yeri gelmişken söyleyim 7. Sınıf ilk üniteden nefret ediyorum. Neden mi? Bence gereksiz olduğundan. 7. Sınıf ilk ünite burçlar, çoğu öğrenciye eğlenceli gelen bir konu ama adını zorla söyleyen öğrenciye burçlar mı öğretilir, başka öğretilecek konu mu kalmamış.

                Son sıralarda olmamızı bir de şu açılardan değerlendirelim. Tamam kabul ediyoruz, Türkiye son sıralarda, Türkiye’yi bölgelere göre ayırsak, yine de tüm bölgeleriyle son sıralarda olur muyuz acaba. Akdeniz Bölgesiyle, Doğu Anadolu Bölgesi aynı olur mu, iki bölgeyi ayrı sıralamaya soksak iki de sonlarda mı olur? Veya şehir okullarıyla, köy okullarını ayırsak yine sonlarda mı olur? Tabiki hayır. Burada bahsetmek istediğim şey çevre. Örnek olarak Almanyada yetişen bir çocukla, Türkiyede yetişen bir çocuk bir mi? Çocuk okulda öğrendiğini pratiğe dökecek, hayata aktaracak, nerede yapacak bunu? Doğudaki öğrenci akşam olsun da tavukları yedireyim, inekleri otlatayım derken; gelişmiş bir ilde ya da ülkedeki bir çocuk doğru bilgisayar karşısına, ya da arkadaş ortamında gezmeye gider. Doğuda öyle öğrenciler var ki devlet yardımı kestiğinde çocuğu okuldan alacak, an kolluyor adam. Evde iş yapacak eleman lazım.

Menü
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam130
Toplam Ziyaret588687