• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ahgvocabulary
  • https://plus.google.com/102388733489814077521/posts
  • https://twitter.com/ahgenglish

29 KASIM 2013 tarihinde yapılan TEOG Sınavı İngilizce bölümü soru analizi

Sınav genel anlamıyla orta zorluk derecesinde bir sınav olmakla birlikte,öğrencilerden işlediğimiz müfredatıyorumlamaları beklenmiştir.Sınavın çoğunluğu, karşılıklı konuşma, okuduğunu anlama, tabloyuyorumlama ve  verilen duruma öneridebulunma şeklinde düzenlenmiştir. Öğrencilerin 8. Sınıf SBS İngilizce  müfredatı dışında genel İngilizce seviyesi detest edilmiştir.

Sınavda 10 tane müfredat sorusu karşımıza çıkmış, toplam 6 sorudan oluşan 2paragraf  da, tema olarak 1 . ve 4.Üniteler  ile örtüşmektedir. Bu bağlamdaparagraf  sorularında öğrencilerdenmevcut bilgilerini yorumlamaları istenmiştir.

Geri kalan 4 soru öğrencilerimizin genel İngilizce bilgilerini testetmiştir. (Yön sorma, e postayı uygun şekilde tamamlama,  günlük rutinlerimizi soran bir diyalog sorusuve tablo yorumlama sorusu). Ancak öğrencilerimiz burada da genel bilgilerinikullanarak soruların cevaplandırılmasını yapabilecek durumdadırlar.

Sınavda okulda işlediğimiz ve üzerinde durduğumuz kelimeler ve dilbilgisikurallarının üzerinde durulmamış olup diyaloglarda ve paragraflarda dolaylıolarak geçirilmiştir. Bu da ilk bakışta öğrencilerimiz tedirginliğe düşürmüşolabilir. Konuyu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

İngilizce Zümresi

NESİBE AYDIN EĞİTİM KURUMLARI

Bizi Facebookta Takip Edin 

SORU ANALİZİ

Sorular A kitapcığına göre analiz edilmiştir.

1.Soru Analizi:

Dikkat ve kelime bilgisini ölçücü sorudur. Sorununtamamı okunmadığı takdirde kolaylıkla yanlış cevaplanabilecek bir sorudur,ancak müfredat ile örtüşen ve zorluk derecesi bakımından kolaydır. Sorudikkatli okunduğu takdirde doğru cevaplanabilir.

2.Soru Analizi:

Kelime bilgisini ölçen sorudur. Şıklardangidilerek doğru cevaplanabilir, ancak müfredatta yeri olmayan kelime testedilmiştir. Doğru cevap olan kelime müfredatta yoktur, ancak diğer şıklarmüfredatta vardır. Zorluk derecesi bakımından kolaydır, çünkü doğru cevapTürkçe’ye de geçmiş bir kelimedir.

3.Soru Analizi:

Diyalog ve kelime bilgisini ölçücü sorudur.Verilen duruma cevaben, şaşkınlık belirten bir kelime olup, zorluk derecesibakımından kolay bir sorudur.

4.Soru Analizi:

Diyalog ve kelime bilgisini ölçücü sorusudur.Diyaloğu doğru tamamlamak gerekliydi. Çeldiricilik derecesi yüksek, zorlukderecesi orta olan bir sorudur.

5.Soru Analizi:

Diyalog ve kelime bilgisini ölçücü sorudur. Zorlukderecesi kolay olan bir sorudur.

6.Soru Analizi:

Diyalog ve kelime bilgisini ölçücü sorudur. Zorlukderecesi orta olan bir sorudur, çünkü dikkatli ve sorunun tamamını okumayıgerektiren bir sorudur.

7.Soru Analizi:

Diyalog ve kelime bilgisini ölçücü sorudur.Müfredatta yeri olan bir kelime test edilmiştir. Zorluk derecesi kolay olan birsorudur.

8.Soru Analizi:

Diyalog ve kelime bilgisini ölçücü sorudur.Müfredatta yeri olan bir kelime test edilmiştir. Zorluk derecesi kolay olan birsorudur.

9.Soru Analizi:

Diyalog ve kelime bilgisini ölçücü sorudur.Müfredat ile örtüşmeyen ancak genel İngilizce bilgisini ölçen ve zorlukderecesi kolay olan bir sorudur.

10.Soru Analizi:

Diyaloğu doğru şekilde tamamlama sorusudur.Diyaloğun sonundaki söylem okunmazsa doğru cevaplanamaz. Dikkat gerektiren vezorluk derecesi orta olan bir sorudur.

11.Soru Analizi:

Diyalog ve kelime bilgisini ölçücü sorudur.Müfredat ile örtüşmeyen ancak genel İngilizce bilgisini ölçen ve zorlukderecesi kolay olan bir sorudur, ancak diyalogdaki Ahmet’in cevabı yeterince açıkolmadığından öğrenciler yanlış cevaba yönelebilirler. İlaveten yer yön tarifetmek aslında 7. Sınıfın 2. Ünitesinin konusudur fakat sınavda dolaylı olaraksorulmuştur.

12.Soru Analizi:

Tabloda verilen bilgileri yorumlama sorusudur.Tablo dikkatli incelendiğinde doğru cevap direkt bulunabilir. Zorluk derecesikolay bir sorudur.

13.Soru Analizi:

Verilen duruma uygun olan ifade sorulmuştur. Busebeple verilen durumlar dikkatli okunmalıdır. Müfredat ile birebir örtüşen birsorudur. Zorluk derecesi ortadır, çünkü cevaplar uzundur ve cevap direkt değil,dolaylı yönden verilmiştir. Dikkatli okumayı gerektiren bir sorudur.

14.Soru Analizi:

Mailde boş bırakılan yeri tamamlamak ile ilgilibir sorudur. Yine genel İngilizce bilgisi ölçülmüştür. Müfredatta yeri yoktur.Mailin sonunu doğru tamamlama ile ilgilidir.

 

PARAGRAF SORULARI

PARAGRAF 1: (15., 16. ve 17. Sorular)

Konu / Tema olarak müfredat ile örtüşmektedir ve4. Ünite ile ilgilidir.

15.Soru Analizi:

Okuduğunu anlamayı ölçen bir sorudur. Sorunun doğrucevabının çeldiricileri kuvvetlidir ve bu sebeple zorluk derecesi orta olan birsorudur.

16.Soru Analizi:

Okuduğunu anlamayı ölçen bir sorudur. Soru kökünüanlamayan ve paragrafı dikkatli okumayan öğrenci ilk gördüğü A şıkkınıişaretleyip yanılgıya düşebilir. Zorluk derecesi orta olan bir sorudur.

17.Soru Analizi:

Okuduğunu anlamayı ölçen bir sorudur. Zorlukderecesi kolay olan bir sorudur.

 

 

PARAGRAF 2: (18., 19. ve 20. Sorular)

Konu / Tema olarak müfredat ile örtüşmektedir ve1. Ünite ile ilgilidir.

Bu bölümde asıl önemli olan soru köklerinidikkatli okuyup anlamak ve arasındaki farkları bilmektir (18. Soru: look like–fiziksel özellik; 19. Soru: like – sevmek; 20. Soru: like doing – boş zamandayapmayı sevilen aktivite).

18.Soru Analizi:

Okuduğunu anlamayı ölçen bir sorudur. Paragraftabetimlenen kişinin fiziksel özelliği sorulmuştur. Çeldiricisi olmayan,kolay  bir sorudur.

19.Soru Analizi:

Okuduğunu anlamayı ölçen bir sorudur. Paragrafdikkatli okunduğunda kolaylıkla doğru cevaplanabilecek bir sorudur.

20.Soru Analizi:

Okuduğunu anlamayı ölçen bir sorudur. Paragrafdikkatli okunduğunda kolaylıkla doğru cevaplanabilecek bir sorudur.

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Menü
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret339301